28 kwietnia, uczniowie klas młodszych mieli przyjemność obejrzeć spektakl pt. "Pinokio", który został wystawiony w ośrodku kultury w Strzyżowie. Oprócz znanej wszystkim historii o drewnianym chłopcu - kłamczuszku, autorzy sztuki wpletli treści współczesne związane z zachowaniem, koleżeństwem i przyjaźnią oraz z ochroną środowiska. Dzieci mogły aktywnie brać udział w przedstawieniu pomagając bohaterom wyjść z różnych opresji. Naszym młodym odbiorcom sztuki spektakl bardzo się podobał.
Wyjazd na spektakl pt. "Pinokio"
01.05.2022
3 MAJA ŚWIĘTO KONSTYTUCJI
01.05.2022„Opowiedz nam, moja Ojczyzno, jak matka dzieciom ciekawym, o latach znaczonych blizną, na wiekach chwały i sławy…”
3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta….
Ale czy tak być powinno? Czy tak być musi? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości……
Dlatego dziś, 29 kwietnia, podczas Uroczystej Akademii z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja uczniowie klasy IV i V postanowili to zmienić i w łatwy oraz przystępny sposób przybliżyć całej społeczności szkolnej jak ważnym i szczególnym wydarzeniem w historii naszego kraju było uchwalenie Konstytucji 3maja. Pamiętajmy, ze nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic i wielu innych , którzy to na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała ona zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej. Uczniowie naszej szkoły podczas swojego występu przypomnieli również jak ważną rolę i jak duże znaczenie w naszym życiu odgrywają takie słowa jak: OJCZYZNA, NARÓD i WOLNOŚĆ. Pięknie wyrecytowane wiersze oraz pieśni patriotyczne zaprezentowane przez uczennice klasy IV i V , a także taniec flagi wykonany przez uczennice klasy VIII wszystkim zaparły dech w piersiach i spowodowały, że każdy poczuł dumę z faktu, że jest Polakiem. Po występie uczniów głos zabrał Pan Dyrektor, który pogratulował i podziękował uczniom występu a następnie podzielił się swoimi refleksjami na temat znaczenia tego ważnego święta dzisiaj. Pan Dyrektor przypomniał również uczniom o wywieszeniu flagi narodowej , jako symbolu suwerenności państwa i naszego patriotyzmu. Po zakończonej akademii delegacja uczniów i nauczycieli wraz a Panem Dyrektorem udała się pod krzyż na Baju aby złożyć kwiaty, zapalić znicze oraz odśpiewać pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.
Dzisiejsza uroczystość była dla wszystkich uczniów prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu oraz skłaniała do refleksji nie tylko nad przeszłością ale i przyszłością młodego pokolenia. Zdjęcia z uroczystości w albumie.
3 maja Święto Konstytucji
01.05.2022u zerówkowiczów ;)
Rozstrzygnięcie konkursu „Wiosna w obiektywie”
01.05.202228kwietnia br. został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny „Wiosna w obiektywie”, którego celem było uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającego nas świata i zachęcenie do jego utrwalania w formie fotografii. Każda ze zgłoszonych prac była wyjątkowa i bardzo ładna dlatego wszystkich uczestników konkursu postanowiono nagrodzić.
Pierwsze miejsce zajęli: Dagmara Godek, Krystian Andreasik i Dawid Klimowicz. Drugie miejsce przypadło: Natalii Brzozowskiej, Róży Longosz i Anecie Chmura . Trzecie równie wysokie miejsce przypadło Jakubowi Stawarz, Nadii Chmiel i Hubertowi Strzępek.
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki
25.04.2022Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii, a jego data - 23 kwietnia jest symboliczna dla całej literatury światowej, w ten dzień zmarli bowiem tacy wybitni poeci jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Przez UNESCO dzień ten został ustanowiony w 1995roku.
W naszej szkole tez postanowiliśmy uczcić to święto. Młodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących powstawania, korzystania i dbania o książki oraz dowiedzieli się czym są prawa autorskie. Mali czytelnicy rozwiązywali również rebusy, różne „książkowe” zadania, projektowali okładki „własnych” książek oraz wykonywali zakładki. Starsi uczniowie natomiast w ramach akcji „Czytam sobie – czytam Tobie” odwiedzili młodszych kolegów i koleżanki i przybliżyli im treści naszych pięknych polskich legend. Celem tych spotkań było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie się społeczności szkolnej. Wszyscy uczestniczący tych spotkań odnieśli korzyści – dzieci młodsze ćwiczyły koncentrację uwagi, pamięć oraz zainteresowanie słowem pisanym, zaś starsi uczniowie ćwiczyli dykcję, płynne czytanie oraz występowanie przed publicznością.
22 kwietnia - Dzień Ziemi
24.04.202222 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej Planety. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Inwestujmy w naszą planetę". To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, aby była zdrowa, piękna i czysta. W związku z tym w naszej szkole odbyła się akademia. Uczniowie klasy7 przybliżyli nam problemy dotyczące zagrożeń naszej planety. Przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym.
Co możemy zrobić dla Ziemi? nie tylko w dniu jej święta….
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i wychowawcami oraz strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach zorganizowali dzień sprzątania najbliższej okolicy.
WESOŁYCH ŚWIĄT
13.04.2022Z serca płynące najserdeczniejsze życzenia
radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Niech ten świąteczny czas
stanie się dla Nas źródłem pokoju, zrozumienia i szacunku.
Święta spędzone w gronie najbliższych niech wleją w Wasze serca
światło i moc do dalszych zmagań z życiem codziennym.
Samych pogodnych dni życzy
Dyrektor, Rada Pedagogiczna,
Uczniowie i Pracownicy obsługi
Zerówka życzy:
20.04.2022WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY
IDĄ ŚWIĘTA...
13.04.2022Akademia Wielkanocna kl. V
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do tradycji wielkanocnych. "Wielkanoc to najstarsze i najuroczyściej obchodzone przez chrześcijan święto. Niedziela palmowa - rozpoczyna w kościele obchody Wielkiego Tygodnia nawiązując w liturgii do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy". Właśnie o tych tradycjach i obrzędach, czyli malowaniu pisanek, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu wodą w Lany Poniedziałek, czyli śmigusie-dyngusie, dniu "harców i swawoli, w którym trzeba polewać się wodą, weselić, śmiać się i odwiedzać" opowiedzieli uczniowie klasy V w swoim krótkim przedstawieniu. Wprowadzili nas w niezwykły świąteczny czas i przypomnieli co symbolizują wielkanocne potrawy: jajko, baranek, chleb, chrzan, wędlina oraz sól.
Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Józef Chodak składając całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne spokojnych i radosnych świąt. Zdjęcia w albumie.
Rozstrzygnięcie konkursów
13.04.2022"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty" , "Kartka Wielkanocna lub pisanka dla moich bliskich"
13 kwietnia zostały ogłoszone wyniki w konkursie recytatorskim dla klas I-III. Pierwsze miejsce zdobyła Róża Longosz z klasy III. Drugie miejsce zdobyły uczennice z klasy I – Adrianna Brzozowska oraz Sara Winiarska. Trzecie, również zaszczytne, miejsce zajęli: Otylia Strzępek z klasy II i Maksymilian Widuliński z klasy III. Zwycięzcom jak i wszystkim pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałym występów.
13 kwietnia został rozstrzygnięty również konkurs na kartkę wielkanocną lub pisankę zorganizowany przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego i Biblioteki szkolnej- panie Paulinę Longosz, Celinę Cabaj i Katarzynę Zelek. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – zgłoszono 27 przepięknych prac. Komisja konkursowa bardzo długo i burzliwie obradowała nad wynikami, gdyż każda z prac była wyjątkowa, niepowtarzalna i zasługiwała na wyróżnienie. Ostatecznie udało się wyłonić laureatów… Pierwsze miejsce zdobyli: Tomasz Lisak z klasy 0 i Adrianna Brzozowska z klasy I. Drugie miejsce zajęli: Nikola Święch z przedszkola, Anna Stachura z klasy 0 oraz Lena Świętoń również z klasy 0. Trzecie miejsce zdobyli: Kacper Andeasik – klas II, Emilia Tabasz – klasa V, Sara Winiarska – klasa I oraz Filip Panocha z przedszkola. Laureatom jak i wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu bardzo serdecznie gratulujemy i bardzo się cieszymy oraz jesteśmy dumni, że mamy w szkole tak utalentowanych i wspaniałych uczniów.
"Wiosna, wiosna, wiosna ach to TY"
13.04.202211 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski po hasłem "Wiosna, wiosna ,wiosna ach to Ty” dla uczniów klas I-III. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprezentować dowolnie wybrany wiersz o tematyce wiosennej. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, popularyzacja poezji wśród dzieci, oraz umiejętności pokonywania tremy przed publicznym występem. Komisja konkursowa w składzie: p. Elżbieta Skałuba, p. Agnieszka Kosydar , p. Danuta Mazur i p. Katarzyna Zelek oceniała występy według takich kryteriów jak: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretacja utworu, kultura słowa, dykcja, modulacja, tempo mówienia. Wszyscy uczestnicy bardzo profesjonalnie podeszli do konkursu prezentując swoje recytacje na wysokim poziomie. Jury miało nie lada zadanie w wyłonieniu zwycięzców. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13.04. 2022 r. ale już dziś wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów.
Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
13.04.2022W dniu 7.04.2022r. uczniowie z klasy 5,7,8 wraz z opiekunami odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć. W ciągu trzech godzin uczniowie poznali proces produkcji szkła w teorii i w praktyce. Zwiedzanie rozpoczęli od Piwnic Przedprożnych położonych w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Obejrzeli wystawę w klimatycznym miejscu - Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej. Poznali historię krośnieńskiego rynku, zobaczyli również przykłady szkła wykonanego w mieście dla słynnych światowych marek, m.in. weneckiego Murano, zwiedzili interaktywne sale. W sali „szkła w fizyce” poznali różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyli w eksperymentach, poznali zasadę działania światłowodów i kalejdoskopów. Dodatkowo obejrzeli film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Po zejściu na najniższe piętro -4 w Centrum Dziedzictwa Szkła uczniowie znaleźli się przy rozgrzanym piecu hutniczym, gdzie przewodnik odkrywał przed nimi tajniki produkcji szkła. Uczniowie z bliska mogli obserwować z czego i jak powstaje szkło. Następnie czekały na wszystkich zajęcia warsztatowe, gdzie każdy miał okazję zdobić szklaną pisankę za pomocą farb akrylowych i brokatów. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki. Później uczniowie zwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek oraz gabinet krzywych luster. Pobyt w Centrum Dziedzictwa Szkła zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością. Z pamiątkami ze szkła, bogatsi o nową wiedzę, uczniowie wrócili zadowoleni do szkoły. Zdjęcia w albumie.
Dukla - wręczenie nagród i dyplomów
13.04.2022W dniu 3 marca 2022 roku odbył się III etap ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Amelia Wojnarowska, Bartłomiej Dziedzic i Krystian Andreasik. Po zakończeniu części oficjalnej wręczeniu nagród i dyplomów uczestnicy spotkania zwiedzili ekspozycję przyrodniczo-edukacyjną w siedzibie Zespołu oraz wzięli udział w warsztatach tematycznych.
Gratulujemy naszym uczniom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
12 kwietnia - Dzień Czekolady
12.04.2022Czekolada jest nieodłącznym elementem życia i relaksu dla wielu osób. Spożywana w umiarkowanych ilościach ma też pozytywny wpływ na zdrowie, wspomagając układ krążenia i pracę mózgu. Dlatego 12 kwietnia został ustanowiony w Polsce Dniem Czekolady. W naszym przedszkolu dzieci obchodziły to święto, podczas zajęć dydaktycznych poznały proces powstawania czekolady, brały udział w zabawach ruchowych, plastycznych oraz wykonywały różne polecenia zadane w opowiadaniu o " Królowej Bombonierce i Króu Batoniku". Na pomoc przybyła Wróżka Zdrowie, aby opowiedzieć o zdrowym odżywianiu oraz poleciła, że jedna kostka czekolady pozytwnie oddziałuje na nasze zdrowie. Degustacja czekolady dostraczyła przyjemności naszym podniebieniom oraz wywoła w nas pozytywny przedświąteczny nastrój. Zdjęcia w albumie
" Pisanki, kraszanki, jajka malowane"
10.04.2022Malowanie pisanek to czynność, której nie może zabraknąć podczas przygotowań do świąt wielkanocnych. Czekają na nią zarówno mali jak i duzi. Barwienie jaj wielkanocnych to nie tylko nawiązanie do tradycji, ale i doskonała forma zabawy. Dzieci uczą się koncentracji i rozwijają swoje zdolności manualne. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o tym, że to doskonała frajda i metoda na spędzenie wspólnego czasu w grupie przedszkolnej. Zdjęcia w albumie
Program " Czyste powietrze wokół nas"
08.04.2022W dniach 4.04. – 8.04. 2022r. w naszej szkole został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci sześcioletnich. Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu.Zerówkowicze ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek przedstawiających „zakaz palenia”, śpiewały piosenkę o zielonym przyjacielu, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem. Bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowuje się roślinność która oddycha świeżym i czystym powietrzem. Podczas trwania programu dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia i dowiedziały się, w jaki sposób należy zachować się, w obecności osoby palącej papierosa. Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową, wykorzystano także burzę mózgów i mapę myśli. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i wykonywały powierzone im zadania.
Uczniowie klasy III i IV w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim
07.04.202231 marca 2022r. uczniowie klasy III i IV uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym - historia łódzkiej animacji i lalki filmowej pod tytułem „100 lat polskiej animacji”. Spotkanie poprowadził Pan Paweł Patryka, założyciel studia filmowego Partyflex System, wcześniej pracujący w Polsce przy produkcji filmów fabularnych - aktorskich jako asystent i drugi reżyser.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmów:
- „Parauszek i przyjaciele” , reżyseria: Krzysztof Brzozowski, rok produkcji 2013-2014,
- czarno- biały film „Konik polny i mrówka” , reżyseria: Władysław Starewicz rok produkcji 1913 ,
- „Za Króla Krakusa” , reżyseria: Zenon Wasilewski, rok produkcji 1947,
- „Fantastyczny sklep z kwiatami”, reżyseria: Paweł Partyka, rok produkcji 2001.
Po zakończonej projekcji uczniowie mogli zobaczyć z bliska przepiękne lalki z filmów: „Fantastyczny sklep z kwiatami”, „Piotruś i Wilk”, „Mokra bajeczka”.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały prelekcji prowadzącego i obejrzały powyższe filmiki. Zdjęcia w albumie.
Wycieczka do kina Helios w Krośnie
03.04.20221 kwietnia uczniowie klas 0 - 3 spędzili miło czas w kinie Helios w Krośnie. Z zainteresowaniem obejrzeli film pt. "Zając Max: Misja pisanka" pełen przygód głównego bohatera i jego przyjaciół. Film opowiada o o tolerancji, przyjaźni i wielkiej sile, jaką ma zgrana drużyna! Wpatrzone w ekran twarze oraz wybuchy śmiechu mogą świadczyć o tym , że film bardzo się spodobał.
IGNACY ŁUKASIEWICZ - PATRON ROKU 2022
31.03.2022W tym roku przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci Jana Józefa Ignaca Łukasiewicza, dlatego 29 października 2021r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia Rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Wybitnego farmaceuty i przedsiębiorcy, pioniera przemysłu naftowego w Europie, z zainteresowania chemika i fizyka, działacza niepodległościowego. W związku z takimi uroczystościami został przygotowany apel poświęcony wspomnieniom o Ignacym Łukasiewiczu przedstawiony przez klasę VII. Apel ten mówił o działalności i życiu osobistym tego wybitnego chemika z podkarpacia. Został też rozstrzygnięty konkurs, w którym wzięła udział klasa VII i klasa VIII. Uczniowie mieli wykonać i zainicjować działania w kierunku organizacji obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza – wykonując plakat o życiu i działalności tego wybitnego chemika. Uczniom, którzy wzięli udział w tym konkursie z klasy VII tj. Michałowi Dąbrowskiemu, Bartłomiejowi Dziedzicowi, Dawidowi Klimowiczowi, Ernestowi Raś oraz uczniom z klasy VIII tj. Aleksandrze Dąbrowskiej, Aleksandrze Kubik, Żanecie Święch, Julii Mirowskiej i Dawidowi Machura DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE I GRATULUJEMY KREATYWNOŚCI ORAZ WYOBRAŹNI TWÓRCZEJ WYKONUJĄC PLAKAT O ŻYCIU, DZIAŁALNOŚCI IGNACEGO ŁUKASIEWICZA
Wiosenne śniadanie
30.03.202230 marca zerówkowicze podjęli wielkie wyzwanie – postanowili samodzielnie przygotować dla siebie pyszne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk wszyscy zabrali się do pracy. Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewki, papryka, pomidor, ogórek oraz kiełki. Nie zabrakło wędliny, sera a także pieczywa. Wesołe sześciolatki z wielkim zaangażowaniem smarowały chleb masłem, układały produkty tworząc kolorowe kanapki, które potem z apetytem wszyscy zjedli. Samodzielne przygotowanie wiosennego śniadania sprawiło wszystkim wiele radości, a także pozwoliło utrwalić odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijać wyobraźnie i dbać o higienę. Zdjęcia w albumie.
Archiwum Aktualności