• WYCIECZKI, SPOTKANIA, IMPREZY - ROK SZKOLNY 2016/17

• WYCIECZKA DO BAŁTOWA

W dniu 9 czerwca 2017 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić  Bałtowski Kompleks Turystyczny, który jest największym obiektem rozrywkowym w Polsce. Pierwszym punktem planu wycieczki było Prehistoryczne Oceanarium, gdzie zobaczyliśmy z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi stanęliśmy niemal „oko w oko” z podwodnymi dinozaurami.

Następną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Jurajskiego, w którym mieliśmy okazję zobaczyć skamieniałe szczątki organizmów z ery mezozoicznej. Emocjonujące było także przejście ścieżką prowadzącą przez kolejne okresy ery panowania dinozaurów. Tam zmierzaliśmy śladami allozaura – dinozaura, którego trop został odnaleziony właśnie w miejscowości Bałtów. Ogromne wrażenie wywarły na wszystkich uczestnikach wycieczki rekonstrukcje gadów, a w szczególności tych największych, pod którymi można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Następnym punktem wycieczki był Zwierzyniec Górny, przez który przejechaliśmy amerykańskim schoolbusem. Obserwowaliśmy tam m.in. lamy, wielbłądy, australijskie emu, żubry, antylopy, daniele, jelenie, dziki i wiele innych zwierząt, które żyją tam w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska.

W Zwierzyńcu Dolnym spacerowaliśmy natomiast wśród klatek i zagród z różnobarwnymi ptakami, małpkami, lisami i innymi zwierzętami.

Mieliśmy okazję zobaczyć również wystawę miniatur zamków i pałaców – modele ukazują najciekawsze zabytki architektoniczne znajdujące się obecnie na terenie Polski.

Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny czarownic zamieszkujących Sabatówkę, gdzie w niecodzienny sposób przywitała nas Czarownica Hogata.

Wszyscy  musieliśmy przejść przez „tunel odwagi” oraz przez „pajęczą sieć”, a nagrodą były pieczątki odbite na rękach. Uczniowie pobyt w Wiosce Czarownic uznali  za największą atrakcję wycieczki i z uśmiechami wspominają zadania, które przygotowała  wiedźma.

Wszyscy wrócili do domów z pamiątkami, zdjęciami oraz z uśmiechami na twarzach. Mamy nadzieję, że następne wycieczki szkolne będą równie udane, jak ta.

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KRAKOWA

1 czerwca przedszkolaki wraz z rodzicami byli na wycieczce w Krakowie. Zwiedzili Krakowskie ZOO,

odbyli rejs gondolami po Wiśle,

złożyli wizytę Smokowi Wawelskiemu

oraz podziwiali Wawel. Mimo zmęczenia przedszkolaki dzielnie sprostali zadaniu i miło spędzili czas.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOŁA ŁOWIECKIEGO

"ZIEMIA ROPCZYCKA"

Dnia 10 X 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Członkiem Zarządu  Koła Łowieckiego „Ziemia Ropczycka” – panem  Józefem Cioskiem, który jest także Członkiem Komisji Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa Okręgowej Rady Łowieckiej  w Rzeszowie oraz z leśniczym – panem Józefem Czechem należącym do Koła Łowieckiego „Ziemia Ropczycka” w Ropczycach. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Wielopole Skrz. – pan Marek Tęczar.

Tematem spotkania były ptaki naszych terenów - pozostające, odlatujące i przylatujące do nas na zimę. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznawać poszczególne gatunki, jakie można spotkać w karmniku i czym je karmić w czasie zimy.

Otrzymaliśmy również prezenty – lornetkę i płytę CD z nagraniem śpiewu różnych gatunków ptaków oraz malowanki i książeczki dla młodszych dzieci. Mogą się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o zachowaniach niektórych gatunków zwierząt zamieszkujących na naszych terenach.

Dzieci zadawały wiele różnorodnych pytań, na które otrzymywali fachowe odpowiedzi i porady. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i wyznaczono termin następnego – za miesiąc.

WYCIECZKA DO KROSNA I TRZCINICY

Dnia 28 września 2016 r. odbyła się wycieczka szkolna Krosno – Jasło. W Krośnie zwiedzano Centrum Dziedzictwa Szkła. Uczniowie poznali historię powstania hut szkła na ziemiach polskich oraz metody otrzymywania szklanych wyrobów od początku istnienia hut do chwili obecnej. Poznali także metody zdobienia szkła – grawerowanie, malowanie, witraże.

W Trzcinicy koło Jasła zwiedzano Muzeum Archeologiczne „Karpacka Troja”. Uczniowie poznali historię  osadnictwa na ziemiach polskich od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Dowiedzieli się, jak wyglądały grody i zabudowania. Poznali zwyczaje ludności, zajęcia, stroje, a także narzędzia, którymi się posługiwali. Zobaczyli też przedmioty codziennego użytku, lub ich fragmenty znalezione w czasie prac archeologicznych prowadzonych na tamtym terenie. Atrakcją był przepiękny widok na okolicę z 33-metrowej wieży.