• 25. rocznica nadania szkole imienia mjra. Ludwika Marszałka "Zbroi"

•

Dnia 11 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość – 25. rocznica nadania szkole im. mjr. Ludwika Marszałka „Zbroi”. Ludwik Marszałek to jeden z polskich patriotów określanych dziś mianem „Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierze ci nie zakończyli swej walki o wolność wraz z zakończeniem II wojny światowej. Polska wolna od okupacji niemieckiej stała się Polską podległą Związkowi Radzieckiemu, a okrutne działania niemieckich okupantów zastąpiły rządy terroru komunistycznego i całkowitej zależności naszej ojczyzny od decyzji zapadniętych w Moskwie.

Ludwik Marszałek jest dla uczniów naszej szkoły, dzieci i młodzieży wspaniałym wzorem do naśladowania, wzorem człowieka oddanego całkowicie wartościom największym – ojczyźnie i Bogu. Zginął w komunistycznym więzieniu już po wojnie. Swej walce o wolność poświęcił życie. Zostawił żonę i dzieci.

Wzruszająca akademia w wykonaniu naszych uczniów oraz okolicznościowe wspomnienie prof. Władysława Tabasza – inicjatora nadania szkole imienia naszego rodaka, którego postać jest i będzie wzorem do naśladowania dla każdego Polaka – po raz kolejny przypomniały o życiorysie Patrona, o jego odwadze i poświęceniu.

Cała uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Wątroby. Następnie złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym Patronowi. Wszyscy goście i cała społeczność szkolna udali się na salę gimnastyczną, gdzie wszystkich powitał dyrektor szkoły – pan mgr Józef Chodak.

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów wystąpił brzeziński chór „Gloria”, a pieśni w jego wykonaniu dopełniły patriotycznego charakteru naszej uroczystości.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością – Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi – ordynariuszowi naszej diecezji, księdzu dziekanowi Józefowi Kłosowskiemu, wszystkim księżom rodakom i księżom z sąsiednich parafii.

Mieliśmy wyjątkową okazję gościć rodzinę patrona – jego syna pana Krzysztofa Marszałka, państwa Marię

i Adama Wcisło (córkę siostry Patrona wraz z mężem), pana Wojciecha Szlachtę – syna siostry Ludwika Marszałka.

Dziękujemy przedstawicielom władz powiatowych i gminnych – pani Bernadecie Frysztak- wicestaroście powiatu ropczycko – sędziszowskiego, pani Agnieszce Ochał – radnej powiatu, panu Markowi Tęczarowi – wójtowi naszej gminy, wszystkim obecnym i byłym radnym gminnym.

Dziękujemy dyrektorom sąsiednich szkół a także pani Małgorzacie Nowińskiej – Zgurskiej reprezentującej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, emerytowanym nauczycielom naszej szkoły, panu Andrzejowi Żyliczowi – prezesowi Światowego Związku Żołnierzy AK (Koło w Ropczycach).

Jesteśmy wdzięczni za uświetnienie naszej uroczystości chórowi „Gloria”, orkiestrze dętej z Brzezin, przedstawicielom OSP Brzeziny, Przedstawicielom Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Wielopola Skrzyńskiego, pocztom sztandarowym i wszystkim innym, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie.

Serdecznie dziękujemy również rodzicom, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. Także dzięki ich pracy możemy zaliczyć to wydarzenie w historii naszej szkoły do szczególnie ważnych.